Klimatyzator a wirusy i bakterie
Klimatyzator a wirusy i bakterie to kwestia, co do której wiele osób nie ma pewności. Jak to jest…czy klimatyzacja usuwa bakterie i alergeny oraz zabija wirusy? A może sprawia, że…
Współcześnie coraz częściej poszukujemy komfortowego, taniego i ekologicznego sposoby na ogrzanie pomieszczenia. Rozważamy różne opcje, które miałyby mieć zastosowanie w naszym domu. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła. Wybierając ją liczymy na to, że zapewni nam ona tanie ogrzewanie i komfort przebywania w domowym zaciszu. Podpowiadamy czym jest i jak działa pompa ciepła oraz czy będzie nas stać na jej zakup?
Szacuje się, że nawet 2/3 łącznych kosztów utrzymania budynku przypada na jego ogrzewanie. Z roku na rok, w okresie jesienno – zimowym musimy więc liczyć się z większymi wydatkami. W związku z powyższym stosując nowoczesne rozwiązania technologiczne, w tym pompy ciepła, możemy obniżyć koszty ogrzewania budynku nawet na 20 lat.
Pompa ciepła to jak sama nazwa wskazuje rodzaj urządzenia, które odpowiada za wydzielanie ciepła. To maszyna, która wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do miejsca o temperaturze wyższej. Jej podstawowym zastosowaniem jest ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej. Nowoczesne pompy ciepła z kolei wyposażone są również w funkcję chłodzenia.
Pompa ciepła, którą wykorzystujemy do ogrzewanie pomieszczeń „wypompowuje” ciepło z otoczenia o niskiej temperaturze. Najczęściej z gruntu lub powietrza na zewnątrz budynku) i po podniesieniu temperatury czynnika roboczego oddaje go do ogrzewanego pomieszczenia. Proces ten zachodzi wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej lub cieplnej.
Pompa ciepła realizuje więc obieg Lindego, tak jak chłodziarka, ale jej podstawowym zastosowaniem ma być ogrzanie pomieszczenia.
Nie ma jednego rodzaju pompy ciepła, co sprawia, że przed jej zakupem musimy podjąć decyzję o ty, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze.
Gruntowa pompa ciepła ma większą efektywność niż powietrzna. Jej efektywność energetyczna jest równa 1 już przy temperaturze – 18 stopni. Wydajność gruntowych pomp ciepła z kolei uzależniona jest od możliwości transportu ciepła w gruncie.
Gruntowe pompy ciepła z kolei można podzielić na dwa rodzaje:
Powietrzna pompa ciepła jak sama nazwa wskazuje źródło ciepła czerpie z powietrza. Dzieli sią ją na dwa rodzaje:
Powietrzne pompy ciepła są względnie proste i niedrogie w instalacji. Posiadają jednak ograniczenia z uwagi na użycie powietrza zewnętrznego jako źródła ogrzewania.
Pompy ciepła na wylotowe powietrze pobierają ciepło z powietrza wylotowego z budynku, co wymaga mechanicznej wentylacji.
Wodne pompy ciepła do poprawnego działania wykorzystują płynącą wodę. Można je podzielić na:
Rozwój technologiczny sprawił, że w ostatnich latach pojawiły się hybrydowe pompy ciepła, które są rozwiązaniem bardziej efektywnym energetycznie. Jest to bowiem połączenie różnych typów pomp ciepła w jednym urządzeniu, co oznacza, że jeżeli jedno źródło ciepła nie będzie dostępne pompa do wytworzenia ciepła wykorzysta inne.
Pompa ciepła ma wiele zalet, wśród których należy wymienić:
Pompa ciepła to urządzenie dość drogie na które nie każdy może wygospodarować gotówkę. Wysoki jej koszt nie wynika z ceny samego urządzenia, ale z całościowych kosztów inwestycyjnych.
Ile kosztuje pompa ciepła? Jej ceny różnią się w zależności od rodzaju urządzenia na jaki się zdecydujemy:
W związku z tym, że pompy ciepła to rozwiązanie proekologiczne znalazły one uznanie również wśród polityków, którzy dążąc do wycofania tradycyjnego ogrzewania coraz bardziej promują nowoczesne technologie. Tak więc, na zakup pompy ciepła można otrzymać dofinansowanie, w ramach programu „Czyste Powietrze”. Wysokość takiego dofinansowania jest zależna od naszych zarobków. I tak osoby z dochodem nieprzekraczającym 100 tys. zł. rocznie mogą otrzymać do 9 tys. na zakup pompy ciepła powietrze/ woda, a beneficjenci, którym przysługuje dofinansowanie o podwyższonym poziomie mogą się starać nawet o kwotę 18 tys. zł. Można również otrzymać dofinansowanie na całość inwestycji, w tym demontaż starego nieefektywnego źródła ciepła i montaż pompy ciepła. Dodatkowo, jeżeli nie dysponujemy odpowiednią gotówką możemy również starać się o kredyt na preferencyjnych warunkach.
Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie, które ma wiele zalet, wśród których wymienia się zmniejszenie łącznych kosztów ogrzewania oraz proekologiczność. Jeżeli zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem do naszego domu, a nadal nie wiemy, która pompa ciepła będzie dla nas odpowiednia zapraszamy do kontaktu.
Zamów już dziś:
Klimatyzator a wirusy i bakterie to kwestia, co do której wiele osób nie ma pewności. Jak to jest…czy klimatyzacja usuwa bakterie i alergeny oraz zabija wirusy? A może sprawia, że…
Istnieją różne rodzaje pomp ciepła. Urządzenia te uznawane są za bardzo proekologiczne generatory ciepła. Ich popularność nieustannie wzrasta. Pozwalają one skutecznie zapewnić ciepło w pomieszczenia, jak również umożliwiają podgrzanie wody…
Odpowiedź na pytanie dotyczące tego, co to jest dekarbonizacja, warto rozpocząć od wskazania jej celu. Mianowicie chodzi o uzyskanie neutralności klimatycznej. Zastosowanie technologii ekologicznych, z których korzysta wielu renomowanych producentów…